Łagodny rozrost stercza czyli “prostata” – cz 2.

shutterstock_261881903-1200x800.jpg
Objawy łagodnego rozrostu prostaty

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie objawy są spowodowane przerostem prostaty. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że bardzo rzadko kłopoty z oddawaniem moczu wiążemy z prostatą. Często uznajemy, że za zaburzenia w oddawaniu moczu odpowiedzialny jest wiek – bo przecież pamiętamy, że dziadek i ojciec mieli podobne problemy. Niektórzy nawet wspominają jak przed wielu laty ktoś w rodzinie umarł na uremie. Czy tak musi być?

Chcesz sprawdzić czy masz objawy wskazujące na kłopoty z prostatą – przeczytaj.

Generalnie objawy prostaty dzielimy na dwa rodzaje a mianowicie tzw. podrażnieniowe i niedrożnościowe. Niedrożnościowe jak sama nazwa wskazuje spowodowane są utrudnieniem przepływu moczu przez cewkę moczową (niedrożnością) w wyniku ucisku na nią przez – jak opisywałem w poprzednim doniesieniu – obejmującą prostatę. Do tych objawów należy: osłabienie strumienia moczu, strumień jest cienki a ciśnienie pod jakim wypływa jest słabe, często strumień jest przerywany, występuje konieczność parcia mięśniami brzucha aby wycisnąć z siebie mocz, czas oddawania moczu wydłuża się a po zakończeniu mikcji – czyli aktu oddawania moczu – występuje wykapywanie kropel moczu i pozostaje uczucie oddania moczu nie do końca. Często występuje również konieczność oddawania moczu kilka razy w ciągu krótkiego czasu, szczególnie w godzinach rannych.

Druga grupa objawów to tzw.  podrażnieniowe – których przyczynę bardzo trudno jest wytłumaczyć ale są one charakterystyczne dla chorób prostaty. A są to: wstawanie w nocy w celu oddania moczu, stałe uczucie potrzeby oddania moczu, tzw parcia naglące czyli potrzeba natychmiastowego oddania moczu jak tylko jest potrzeba a także uczucie niezdecydowania – kiedy trudno jest zdecydowanie określić czy w danej chwili chcę oddawać mocz czy nie.

W rozwoju łagodnego rozrostu prostaty wyróżnia się 4 okresy w zależności od nasilenia objawów oraz wyników badań dodatkowych ( o czym później). Nie można jednak powiedzieć, że u każdego mężczyzny wszystkie 4 okresy choroby będą następowały po sobie z regularnością jak np. pory roku, czy kolejne miesiące w kalendarzu. Często jest tak, że objawy podrażnieniowe występują wcześniej zanim nastąpią objawy niedrożnościowe. Dotyczy to szczególnie wstawania w nocy. Zwiększenie częstotliwości oddawania moczu w nocy powinno zwrócić uwagę i spowodować skorzystanie z porady urologa. To co powiedziano o objawach nie jest jednak regułą i czasem może nastąpić nagłe zatrzymanie moczu bez żadnych wcześniej występujących objawów. Objawy niedrożnościowe są w dużej mierze spowodowane wielkością prostaty natomiast podrażnieniowe nie zależą od wielkości prostaty i mogą być bardzo nasilone przy małej prostacie jak i nie występować u osób z bardzo dużą prostatą. W tym miejscu należy powiedzieć, że  prostata może przyjmować wielkość od 20 do 500 gram czyli blisko pół kilograma ( największa znana mi prostata ważyła 489 gram). Pamiętać należy jednak że objawy podrażnieniowe występują i w innych chorobach nie związanych z prostatą takich jak cukrzyca, choroby neurologiczne (choroby kręgosłupa, padaczka, stwardnienie rozsiane, stany po udarach mózgowych), w kamicy układu moczowego, w zakażeniach układu moczowego, niewydolności nerek a także u osób nadużywających alkoholu.

Bardzo trudno jest oceniać dolegliwości subiektywne, które w przypadku łagodnego rozrostu prostaty stanowią jeden z 4 parametrów oceny stadium zaawansowania. Jak je zmierzyć ? Dlatego też od wielu lat urolodzy próbowali stworzyć system oceny tych objawów aby móc się nim posługiwać do bardziej obiektywnej oceny np. efektów leczenia łagodnego rozrostu prostaty. Udało się to osiągnąć i powstało kilka takich systemów, z których jeden, choć nie jest idealny, to najbardziej powszechny. Nazywa się on IPSS QL( International Prostatic System Score – Quality of Life) czyli międzynarodowy system punktowy oceny objawów i jakości życia.

Czy chciałbyś sprawdzić czy musisz skorzystać z porady. Spróbuj !!

Odpowiadając na poniższe pytania możesz dla każdego z nich użyć od 0 do 5 punktów przy czym 0 – oznacza że objaw nie występuje, 1- występuje sporadycznie, 2- występuje rzadko, 3 – występuje dość często, 4- występuje bardzo często i 5- występuje stale lub zawsze. Jest to dość mało precyzyjne – często i rzadko – ale często można określić gdy np. podczas połowy aktów oddawania moczu występuje dany objaw. W pytaniu dotyczącym liczby nocnych oddawań moczu wstaw po prostu tą liczbę. Życzę dobrej zabawy.

  1. Jak często oddaje Pan mocz w nocy ?
  2. Jak często miewa Pan uczucie że po oddaniu moczu w pęcherzu jeszcze pozostaje jakaś

porcja moczu ?

  1. Jak często miewa Pan przerywany strumień ?
  2. Jak często miewa Pan uczucie nagłej potrzeby oddania moczu ?
  3. Jak często musi Pan ponownie oddać mocz w czasie krótszym niż 1 godzina ?
  4. Jak często miewa Pan osłabiony strumień moczu ( słabe ciśnienie ) ?
  5. Jak często miewa Pan trudności z rozpoczęciem oddawania moczu ?
  6. Gdyby przyszło Panu dalej żyć z tymi dolegliwościami to jak oceniłby Pan jakość swojego życia –

1-świetnie, 2 -dobrze, 3 -raczej dobrze, 4 – raczej źle, 5 – źle , 6 – fatalnie

Sprawdziłeś? Jeśli masz trudności z oceną tego testu poobserwuj siebie przez kilka dni i wtedy spróbuj. W następnym odcinku znajdziesz informację pomocną w ocenie swojego testu.

Opracował :  dr hab. n. med. Jacek Ogrodnik – prof.nadzw.WSA

 

chiron nzoz

Chiron – najmądrzejszy i najbardziej cywilizowany z centaurów. Słynny z biegłości w sztuce lekarskiej i ogromnej wiedzy. Był nauczycielem i wychowawcą wielu greckich herosów, m.in.: Asklepiosa, Jazona, Heraklesa, Achillesa, Eneasza.

Polecane

Copyright by CHIRON 2021 biopsja fuzyjna prostaty cystoskopia RIRS

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy że w dniu 18.08.2022 rejestracja nieczynna. Przepraszamy