Zabiegi CHIRON

DIAGNOSTYKA NIETRZYMANIA MOCZU


Problem nietrzymania moczu to częsty i wstydliwy problem z jakim zgłaszają się pacjenci do poradni urologicznej

DIAGNOSTYKA NIETRZYMANIA MOCZU


badanie urodynamiczneW poradni Chiron pomożemy właściwie zdiagnozować problem, i ustalić najwłaściwsze postepowanie.

Problem nietrzymania moczu dotyczy szczególnie kobiet, ale występuje również u mężczyzn.
Pamiętać należy jednak ze nie każde nietrzymanie moczu jest się w stanie wyleczyć zabiegiem, gdyż niektóre z postaci nietrzymania moczu, niewłaściwie zakwalifikowane do leczenia, mogą tylko nasilić problemy . Dlatego bardzo ważne jest właściwa diagnostyka, która pozwoli rozróżnić wysiłkowe nietrzymanie moczu od nadreaktywności pęcherza. W przypadku nadreaktywnosci pęcherza również ważne jest poszukiwanie potencjalnych przyczyn. Należy mieć na uwadze, że niektóre z nich mogą świadczyć o chorobie nowotworowej dróg moczowych . Dlatego zachęcamy do konsultacji i diagnostyki.
Badanie urodynamiczne – standard w diagnostyce nietrzymania moczu

Badanie urodynamiczne

Czym jest badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne jest to kompleksowe badanie czynności dolnych dróg moczowych. Pozawala na określenie funkcjonowania dróg moczowych zarówno w fazie gromadzenia moczu jak i w fazie wydalania, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie optymalnego sposobu leczenia. Badanie urodynamiczne przebiega w dwóch etapach

I – uroflowmetria – ocena tempa przepływu moczu z oceną USG zalegania moczu w pęcherzu po mikcji
II – badanie cystometria/przepływ – z użyciem przyrządów pomiarowych tj. 2 cienkich cewników wprowadzanych do pęcherza i odbytnicy .

Początkowo przez cewnik pęcherzowy wpompowywany jest płyn do pęcherza imitujący fazę gromadzenia moczu, następnie z w/w cewnikami pacjent oddaje mocz celem pomiaru ciśnień w bańce odbytnicy i w pęcherzu.

W przypadkach nietrzymania moczu dokonuje się dodatkowych testów mających na celu zdiagnozowanie przyczynę problemu.

Przygotowanie do badania urodynamicznego:
1.Proszę przybyć na badanie z wypełnionym pęcherzem – najlepiej wypić 3-4 szklanki płynu na godzinę przed badaniem. Proszę zabrać także płyn ze sobą celem ewentualnego dopełnienia pęcherza na miejscu.
2.Proszę NIE UŻYWAĆ środków przeczyszczających przed badaniem (w przypadku uporczywych zaparć wskazane jest wprowadzenie doodbytniczo jednorazowo czopka glicerynowego w dniu poprzedzającym badanie).
Na badanie NIE trzeba przychodzić na czczo.

chiron nzoz

Chiron – najmądrzejszy i najbardziej cywilizowany z centaurów. Słynny z biegłości w sztuce lekarskiej i ogromnej wiedzy. Był nauczycielem i wychowawcą wielu greckich herosów, m.in.: Asklepiosa, Jazona, Heraklesa, Achillesa, Eneasza.

Polecane

Copyright by CHIRON 2021 biopsja fuzyjna prostaty cystoskopia RIRS

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy że w dniu 18.08.2022 rejestracja nieczynna. Przepraszamy